Blog Haber

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

SONRAKİ SAYFA İÇİN GÖRSELE TIKLAYINIZ >>>

02 Şubat 2021 - 1:49 'de eklendi ve 1.236 views kez görüntülendi.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Öğretmenlere 3 önemli haber: Ek Ders Ödemesi, Yüz Yüze Eğitim, Seminerlere Uzaktan Eğitim

Öğretmenlerimiz için 3 önemli haberi derleyerek siz okurlarımıza sunuyoruz.
1. HABER:
Sınıf Öğretmenlerine, Branş Öğretmeninin Derse Girdiği Saatler İçin Ek Ders Ödemesine İlişkin MEB’den Görüş Yazısı
Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf öğretmenlerine, derslerine branş öğretmenlerinin girdiği saatler için ek ders ücretlerinin ödenmesinde uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sıkıntılar nedeni ile, yönetmelik maddelerinin okul yöneticileri tarafından uygulanmasında yaşanan tereddütlerin bakanlığa yansıması üzerine, ödemede uyulacak kurallara ilişkin yeni resmi yazı gönderdi.
MEB’in 04.01.2021 tarihli yazısı ise şöyle:
Öte yandan daha önce bir örneği de Valiliğinize gönderilen Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 19.11.2020 tarihli ve 83203306-10.03-E.16964289 sayılı yazısında;
Çankırı Valiliğine
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)
Eğitim öğretim faaliyetlerinin komit 19 salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda uzaktan eğitim yoluyla yürütüldüğü süreçte; ilimiz merkez ilçesinde bulunan Şehit yüksel kaptan ilkokulunda görev yapan sınıf öğretmenlerinin, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatler için Ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacaklarına ilişkin ilgi (a) yazı ve eki incelenmiştir.
Bilindiği gibi milli eğitim bakanlığı yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararın “Okulda bulunma Zorunluluğu” başlıklı 18. maddesinde “(1) ilkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde Sınıf öğretmenlerinin ne şekilde görevlendirilecekleri düzenlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandıra bilmeleri için derslerini diğer branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde mutlaka okulda bulunmaları ve okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları gerekmektedir…”Denilmektedir.
Öte yandan daha önce bir örneği de valiliğinize gönderilen ilgi (b) yazıda, “8-uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütmesi Amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az bir gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitim sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir.“ Açıklamasına yer verilmiştir. Bu çerçevede haftada en az bir gün okulda bulunacak olan sınıf öğretmenlerinin bugünlerde derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde okul müdürlüğünün eğitim öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları halinde, verilen görevlerin ek ders görevinden sayılmasına mümkün olabileceği değerlendirilmektedir.
Bilgilerini rica ederim.
Ahmet Aytaç
Bakan a.
Daire Başkanı
(2. HABER İÇİN RESME TIKLAYINIZ)

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ