Blog Haber

Milli Eğitim Bakanlığından Yabancı Dil Olarak Türkçe Seferberliği

Milli Eğitim Bakanlığından Yabancı Dil Olarak Türkçe Seferberliği
Bu haber 15 Aralık 2020 - 21:26 'de eklendi ve 158 views kez görüntülendi.

Yurt içi ve yurt dışında yabancı öğrencilere Türkçe öğretiminde kullanılmak üzere geliştirilen “Türkçe Yabancı Dil Öğretim Programı” uygulanmaya başlandı.

Türkçe dil becerilerin daha çok kazandırılması ve ölçme değerlendirilmesine yönelik sınavlarda ulusal ve uluslararası standartları sağlamak için hazırlanan program, Millî Eğitim Bakanlığı bu alana yönelik onaylı ilk programı olma özelliğini taşıyor. 

Program, Türkçeyi bir yabancı dil olarak temel düzeyden (A1) ileri düzeye (C1) kadar aşamalı bir biçimde yapılandıran, temel dil becerilerini (okuma, dinleme, sözlü üretim, sözlü etkileşim, yazma) bütünleşik ve sarmal bir anlayışla ilişkilendirerek geliştirmeyi hedefleyen, dil becerilerini destekleyen işlevsel yaklaşımla sunarak kültürel duyarlılığı, dilin sosyokültürel bağlamına uygun biçimde kazandırma amacıyla hazırlandı.

Dilimizin güçlenmesi, konuşan nüfusun artması için gayret sarf etmeye devam ediyoruz.

Türkçenin, uygarlığın kilit taşı olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Türkçemiz kültürümüzün taşıyıcısı.

Bugüne kadar Türkçemize ve Türkçe ile insanlığa katkı sunmak için birçok proje hayata geçirdik. 

Bugün dünyada Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine yönelik artan bir ihtiyaç söz konusu.

Dil bayrağımızın tüm dünyada yaygınlaşması bizim açımızdan büyük önem taşıyor. Dilimizin güçlenmesi, konuşan nüfusun artması için gayret sarf etmeye devam ediyoruz.”

Milli Eğitim Bakanlığı bu alana yönelik onaylı ilk program olma özelliğini taşıyor

Hazırlanan “Türkçe Yabancı Dil Olarak Öğretim Programı” içeriği, hem örgün hem de yaygın eğitime uygun, esnek yapıda olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Türkçe Yabancı Dil Öğretim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı bu alana yönelik onaylı ilk program olma özelliğini taşıyor. 

Artık yurt içi ve yurt dışında Türkçe yabancı dil olarak öğretildiği örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, materyal hazırlama süreçlerinde, Türkçe dil becerileri ölçme ve değerlendirmesine yönelik sınavlarda ulusal ve uluslararası standartları bu program aracılığıyla sağlayacağız.”

Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı tamamlandı

Türkçenin yurt içi ve yurt dışında yabancı dil olarak öğretimine yönelik artan ihtiyaç sebebiyle hazırlanan, “Türkçe Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı” tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı adına PIKTES (Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi) ve bir vakfın iş birliğiyle yapılan çalışmalara farklı üniversitelerden bir çok uzman ve akademisyen katıldı. 

Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (CEFR 2001; 2018), Temel Yaşam Becerileri (21. Yüzyıl Becerileri), Avrupa Yeterlikler Çerçevesi ve Değerleri esas alınarak hazırlanan Program, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER