Blog Haber

MEB’den Ek Ders Kararı: Okula Giden ve Müdürün Verdiği Görevi Yapan Sınıf Öğretmenlerine Ödenecek

MEB’den Ek Ders Kararı: Okula Giden ve Müdürün Verdiği Görevi Yapan Sınıf Öğretmenlerine Ödenecek
Bu haber 06 Ocak 2021 - 23:48 'de eklendi ve 153 views kez görüntülendi.
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin ek derslerine ilişkin önemli bir kararı resmi yazı ile kurumlara gönderdi. Kararda öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmesi yönünde görüş belirtildi.

MEB, pandemi döneminde haftada bir gün okula gelen sınıf öğretmenlerinin, bugünlerde derslerine diğer alan öğretmenleri girmiş olduğu durumlarda, okulda müdürün verdiği görevleri yapmaları halinde ek ders görevini yapmış kabul edileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığının Okula hafta bir gün gelen sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin hangi durmda ödeneceğine dair görüş yazısı:
Eğitim öğretim faaliyetlerinin Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda uzaktan eğitim yoluyla yürütüldüğü süreçte; ilimiz talas ilçesinde bulunan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatler için ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacaklarına ilişkin ilgi (a) yazı ve ekleri incelenmiştir.
Bilindiği gibi milli eğitim bakanlığı yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararın ‘Okulda bulunma zorunluluğu ‘ başlıklı 18. maddesinde; ‘ (1) ilkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları halinde, verilenBu görevler ek ders görevinden sayılır.’ hükmü yer almaktadır.
Diğer tarafta milli eğitim Bakanlığının 27.02.2007 tarihli ve 2017/ 19 Sayılı genelgesinin 12. maddesinde; ‘kararın 18. maddesinde, derslerinde diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin ne şekilde görevlendirilecekleri düzenlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandı olabilmeleri için derslerine diğer branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde mutlaka okulda bulunmaları ve okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları gerekmektedir.’ Denilmektedir.
Öte yandan daha önce bir örneği de valiliğinize gönderilen ilgi (b) yazıda; ‘ 8-uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az bir gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitim sürdürme için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir.’ Açıklamasına yer verilmiştir.
Bu çerçevede, haftada en az bir gün okulda bulunacak olan sınıf öğretmenlerinin, bugünlerde derslerine diğer alan öğretmenleri girdiği saatlerde okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları halinde, verilen bu görevlerin ek ders görevinden sayılmasının mümkün olabileceği değerlendirilmektedir.
Bilgilerinize rica ederim.
Ahmet Aytaç
Bakan a.
Daire Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER